img

Navruz: "Sigorta sektörü, gövdesini taşın altına koymuş durumda"


Hibya, programda Sigorta Haber Genel Yayın Yönetmeni Erhan Navruz’u stüdyosunda ağırladı.

Navruz, yaşanan deprem felaketi nedeniyle Türk milletine geçmiş olsun dileklerini iletti.

Sigorta şirketlerinin meydana gelen depremlerin ardından gerçekleştirdikleri faaliyetlere değinen Navruz, “Son bir haftalık süreçte sigorta şirketleri, inanılmaz şekilde elini taşın altına koyarak, yardımlara başladı. Şirketler, milyonlarca lira yardımda bulunuyor. Türkiye’ye ayni ve nakdi olarak yardımlarını ulaştırıyor. Geçmişe baktığımızda en ufak felakette sigorta şirketleri her zaman elini taşın altına koyan tarafta oldu. Bu çok önemli.” dedi.

Navruz, DASK’ın depremin ilk saatlerden itibaren bölgeye intikal ettiğini dile getirerek, “Tüm ekiplerini neredeyse sahaya sürdü. Onlardan aldığımız bilgilere göre ihbar edilen yerlerde DASK ile ilgili ödemelere başladılar.  Burada DASK insanları mağdur etmemek için elinden gelenin en üstünü zorluyor. Aynı zamanda DASK’ın yönlendirmesiyle sigorta eksperleri şu anda sahada. Sigorta acenteleri, şu anda gelen sorulara, sıkıntısı olan vatandaşlara, sadece sigortacılık değil, onun dışında da yardımları ulaştırmaya çalışıyor.” diye konuştu.

Genel anlamda bakıldığında sigorta sektörünün teyakkuzda olduğu yönünde değerlendirmelerde bulunan Navruz, “Eksper tarafı, acente tarafı tamamıyla gövdesini taşın altına koymuş durumda. Şimdi asıl konu, bu süreçten itibaren gelecek hasarlar. Burada sadece kaybı bina olarak görmeyelim. Binaların  altında kalan araçlar var. Hasar gören işyerleri var. Kasko tarafından bakarsak da orada binlerce hasar almış araç var. Bunlarla ilgili süreç yavaş yavaş işlemeye başladıkça sigorta şirketleri aksiyon almaya başlayacaktır.” ifadelerini kullandı.

Navruz, moderatör Akanlar’ın “Bina yıkıldı. Kimse kalmadı. Böyle bir durumda ne olacak? Varisleri mi bakacak?” sorusuna şu yanıtı verdi:

“Şu anda herkesin teyakkuzda olmasından dolayı o bölge için tüm sektörlerde aslında kurallar baştan yazılıyor. Sigorta ve Emeklilik Düzenleme ve Denetleme Kurumu(SEDDK) ve Türkiye Sigorta Birliği de ilk günden itibaren bu teyakkuzun içerisinde. Özellikle bölgeyle alakalı sigortalıyı, acenteyi ve eksperi rahatlatacak tavsiye kararlarını yayımladılar. Şu anda deprem bölgesi için birçok konuda kurallar baştan yazılıyor olabilir, hatta yazılıyordur.”

Deprem felaketi sonrasında insanların geleceklerini göremediklerini ve bu konuda yol gösterici olunması gerektiğinin altını çizen Akanlar, “İnsanların umutlarının tükendiğini görmek bizi mahvediyor. Dolayısıyla buna ışık olmak lazım.” dedi.

Navruz, sigorta şirketlerinin hiç kimseyi mağdur etmeyeceğini belirterek, “Özellikle devlet zaten mağdur etmeyecektir ama sigorta şirketleri bu süreçte yaşanan büyük felakette hiç kimsenin mağdur olmasına göz yummayacaktır. Bazı poliçelerde muafiyet var, bazılarında yok. Böyle bir durumda muafiyet uygular mı? Zannetmiyorum. Hatta birkaç şirket bu konuyla ilgili açıklama yaptı. O yüzden başvuru yaptıktan sonra açıklamaları beklesinler. Sigorta şirketleri en büyük desteği verecektir.” şeklinde konuştu.

Trafik sigortası yaptıranlara konut sigortası da yaptırmaları konusunda tavsiyede bulunan Navruz, “Sigorta acenteniz size faydasını anlatacaktır. Arabanız gibi düşünün. Sizin konutunuzun trafik sigortası DASK, kaskosu da konut sigortasıdır.” ifadelerini kullandı.

Navruz, dünyada ve Türkiye’de sigorta sektörünün altından kalkamayacağı bir örnek olmadığını ileri sürerek, “İstisnai durumları bir tarafa bırakıyorum. Sonuç itibariyle kaskoda da diğer ürünlerde de baktığında sen o yükü tek başına almıyorsun. Sigorta gerçek anlamda bütün hasarın, sigortalıysa ve doğru sigorta yaptırıldıysa hiçbir zaman seni karşılıksız bırakmaz. Çöküntüye girmez. Bu zaten bütün dünyada böyle.” diye konuştu.

Yerel medya tarafının olanaklarının büyükşehirlerdeki gibi olmadığını dile getiren Akanlar, şunları kaydetti:

“Daha düşük tirajlarla bu işi yapmaya çalışıyorlar. Bizim için aslında önemli olan şu: Gelecekte gazetecilerin yetişmesini istiyorsanız. Bulunduğumuz bölgelerdeki yerel gazetelerin, gazetecilerin güçlü olması ve o ışığın yanmaya devam etmesi gerekiyor. Biz Hibya Haber Ajansı olarak burada farklı bir yapı kurduk. Yerel medyada onlara temsilcilikler veriyoruz. Onlardan bir tanesi de Erhan. Bu bizim için çok önemli bir durum.”

“Deprem Sonrası Sigorta Sektörü" yayınının tamamı ise şöyle:

Hibya Haber Ajansı

Vakıf Katılım

 

 

 

 

Haber Aboneliği

CANLI YAYIN EKRANI

Reklam Pazarı

Reklam İçeriği

Kandilli Rasathanesi Son Depremler

Dünya Genelinde Son Depremle

Dolar Fiyatı

 

 

724ilanbul

Araba Hayali

Piramit Menkul Kıymetler A.Ş.