Home Dünya Rusya ve Belarus: “Batılı ülkeler yeni ‘demir perde’ kuruyor”

Rusya ve Belarus: “Batılı ülkeler yeni ‘demir perde’ kuruyor”

by zeyilname

Rusya Dışişleri Bakanı Sergei Lavrov ve Belarus Dışişleri Bakanı Vladimir Makei, yeni bir “demir perde”nin ortaya çıktığını, ancak bu sefer “demir perde”nin Batılı ülkeler tarafından kurulduğunu belirtti.

Lavrov dün Belarus’un başkenti Minsk’te mevkidaşı Makei’yle görüştükten sonra yaptığı konuşmada, Makei’nin “demir perde” açıklamasına katıldığını söyledi. Lavrov, “demir perde”nin artık ortaya çıktığını, Batılı ülkelerin bundan zarar görmekten kaçınmak için dikkatli olması gerektiğini, ancak bu sürecin artık başlatıldığını kaydetti.

Lavov konuşmasını şöyle sürdürdü:

“AB, Rusya’yla onlarca yıllık çabalarla kurulan ilişkiyi bozdu. Rusya, diyaloga halen açık bir tavır göstererek, gelişmeler hakkında kendi çıkarlarına göre karar alacak.”

Rusya’nın bundan sonra ne ABD’ye ne de AB’ye inanacağını dile getiren Lavrov, Rusya’nın kritik alanlarda onlara dayanmamasını sağlamak üzere gerekli her türlü önlemi alacağını vurguladı.

Makei ise, Batı’nın “demir perde”yi kurduğuna ve bu izolasyon siyasetinin Batılı ülkelerin tek taraflı tercihi olduğuna dikkat çekti. Makei ayrıca, Belarus’un her zaman Batı’yla diyalog yapma niyetinde bulunduğunu ve sorunları diplomatik yollarla çözmek istediğini ifade etti.

“Demir perde” ifadesi, Soğuk Savaş’ın ürünü olarak, başında ABD’nin çektiği Batılı ülkeler ile Sovyetler Birliği arasındaki zıtlaşmayı tanımlamak için kullanılıyordu.

Kaynak Çin Uluslarası Radyosu
Hibya Haber Ajansı

You may also like

Leave a Comment