news-details

Volvo Cars ve Geely Automobile birleşiyor

Stockholm, 10 Şubat (HİBYA) – Binek otomobil şirketi Volvo Cars ile Çinli Geely Automobile birleşerek, iki şirketin finansal ve teknik sinerjilerini hızlandıracak güçlü bir global grup oluşturmayı planlıyorç

Volvo Cars'tan yapılan basın açıklamasında '' Planlanan birleşme otomotiv endüstrisinin süregelen dönüşümünde lider olacak ölçek, bilgi ve kaynaklara sahip olacaktır. Birleşme ile Volvo, Geely, Lynk & Co ve Polestar gibi farklı markaların belirgin karakterlerini koruyacaktır.'' denildi.

Geely Automobile halen Hong Kong Menkul Kıymetler Borsası'nda işlem görüyor.Bu birleşme ile birlikte grubun Stockholm Menkul Kıymetler Borsası'nda listelenmesi de amaçlanıyor.

Açıklamada önümüzdeki dönemde Volvo Cars ve Geely'in ortak bir çalışma grubu oluşturarak iki şirketin yönetim kurullarına önerilerini sunacaklar.

Geely Holding Yönetim kurulu Başkanı Li Shufu da yaptığı açıklamada“İki şirketin birleşimi güçlü bir küresel gruba yol açmıştır. Her bir markanın rekabet avantajını ve bütünlüğü korunurken, Grup içindeki sinerjileri güçlendirmek amacıyla bu fırsatı daha da araştırmak için Volvo Cars CEO'su Håkan Samuelsson ile birlikte çalışmayı dört gözle bekliyoruz "dedi.

Hibya Haber Ajansı