Havayolu şirketleri, bu yaz 1 milyon seferle rekora hazırlanıyor

Çin turizm piyasasının, bu yaz tatilinde zirveye ulaşacağı tahmin ediliyor. Büyüyen talep sayesinde yurt dışına yapılacak seyahatler de havayolu şirketleri için bir başka büyüme kaynağı oluşturuyor.

Havayolu şirketleri, bu yaz 1 milyon seferle rekora hazırlanıyor

Çin turizm piyasasının, bu yaz tatilinde zirveye ulaşacağı tahmin ediliyor. Büyüyen talep sayesinde yurt dışına yapılacak seyahatler de havayolu şirketleri için bir başka büyüme kaynağı oluşturuyor. VariFlight enformasyon kaynağının 11 Haziran Salı günü Global Times ile paylaşılan verileri, 41 havayolu şirketinin 1 Temmuz’dan itibaren 2024 yaz sezonu boyunca 1,03 milyon yolculuk gerçekleştireceğini gösteriyor. Bunlardan 940 bin uçuş yurt içinde, 90 bini ise yurt dışına veya bölgeler arasında yapılacak.

Söz konusu 41 havayolu şirketinin uçuş sayısı her yıl bir öncekine kıyasla artacak hatta 33 tanesinin uçuş sayısı pandemi öncesi 2019 yılının da üzerine çıkacak. VariFlight verilerine göre, 24 havayolu şirketinin uluslararası ve bölgeler arası uçuş sayısının 2023 yılına kıyasla, bunlardan 11 tanesinin de üstelik 2019 yılına kıyasla artış kaydedeceği bildiriliyor.

China Eastern Airlines, yurt içi destinasyonlarının, kuzeybatı Çin Xinjiang Özerk Uygur Bölgesinin ve Çin'in güneybatı ve güney bölgelerinin turistik popüler kentlerine odaklanacağı açıklandı. China Southern Airlines ise dev uçaklarınını Xinjiang ve İç Moğolistan Özerk Bölgesine yolcu taşımakta kullanacağını ve ayrıca 24 Haziran’dan itibaren Changchun'dan Altay'a, Xinjiang'a düzenli bir yeni hat lanse edeceğini açıkladı.

  Hibya Haber Ajansı