Gurbet Kasko, mağdur gurbetçilerin sesini duydu

Ülkemizi ziyaret etmek için sınır kapılarından kendi araçlarıyla giriş yapan gurbetçiler, sigorta mağduru oluyor. Birçok vatandaşımız, özellikle Avrupa’da kullandıkları trafik sigortalarının her yerde geçerli olduğu yanılgısıyla Türkiye’de çeşitli aksaklıklarla karşılaşabiliyor. Mağdur gurbetçilerin sesini duyan yerli girişimci acente, güçlü iş ortaklıklarıyla esnek sigorta hizmetleri sunarak bu sorunu ortadan kaldırıyor.

Gurbet Kasko, mağdur gurbetçilerin sesini duydu

Yaz mevsiminin ortasına yaklaşırken yurt dışında yaşayan vatandaşlarımız, ülkemizi ziyaret etmek için sınır kapılarından girmeye devam ediyor. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın sınır istatistiklerine göre, 2024’te ülkemize giriş yapan vatandaşlarımızın sayısı bir önceki yıla göre yüzde 19,32 artarak 7 milyon 794 bine ulaştı. Yurt dışından ülkemize gelen toplam ziyaretçilerin neredeyse yarısını (yüzde 43,76) oluşturan gurbetçilerin üçte biri kara yolunu tercih etti. Türkiye'ye kendi araçlarıyla gelen gurbetçiler, yurt dışında kullandıkları trafik sigortalarının her yerde geçerli olduğu yanılgısıyla ülkemizde çeşitli aksaklıklarla karşılaşırken, mağdur gurbetçilerin sesini duyan yerli sigorta acentesi Gurbet Kasko, esnek hizmetleriyle bu sorunu ortadan kaldırdığını açıkladı.

“Gurbetçiler, yeşil kart sigorta poliçesini okumadıkları için Türkiye’de mağdur oluyor”

Yaşadıkları ülkedeki trafik sigortalarının Türkiye’de geçerli olmayabileceğine dair uyarıda bulunan Gurbet Kasko'nun Kurucusu Abdulcelil Alkış, “Yurt dışında yaşayan gurbetçilerimiz, ülkemizi araçlarıyla ziyaret ettiklerinde sigorta konusunda problemler yaşayabiliyor. Yurt dışındaki zorunlu trafik sigortalarının sınırsız ödeme yaptığını düşünerek Türkiye'nin de aynı kapsamda olduğunu sanıyorlar. Sigorta poliçelerini okumadıkları için burada büyük mağduriyetler yaşıyorlar. Birçok gurbetçi, kendi ülkelerinden aldıkları yeşil kartla sınırdan sorunsuz geçiyor. Ancak yeşil kart sistemi çok farklı işliyor. Yeşil kart sistemi, hangi üye ülkede hasar olursa, o ülkenin trafik sigortası limitlerinin geçerli olduğunu belirtiyor. Bu nedenle, yeşil kartıyla ülkemize gelen gurbetçiler sadece ülkemizdeki limit olan 200 bin liraya kadar korunuyor. Bu durum, ciddi mağduriyetlere yol açabiliyor. Bu noktada, kendi sigorta şirketleriyle bu konular hakkında yazılı teyit almalarını tavsiye ediyoruz” dedi.

“25 milyon liraya kadar güvence sağlıyoruz”

Sınırda yeşil kartlarında Türkiye'nin hariç bırakıldığını fark etmeyen gurbetçilerin sigortalarının var olduğunu düşünseler de, kaza durumunda ödemelerin yapılmadığını öğrendiklerini belirten Abdulcelil Alkış, “Özellikle sadece Avrupa kıtası için geçerli olan sigortaların diğer kıtalardaki hasarları ödememesi gibi durumlarla sıkça karşılaşılıyor. Türkiye'de sınırda yapılan sigortalar ise 200 bin lira limitli olup, bu limitin üstünde bir hasar gerçekleştiğinde gurbetçiler karşı tarafın araçlarında oluşan zararı ceplerinden ödemek zorunda kalıyor. Gurbet Kasko olarak, biz de bu noktada devreye girerek anlaşmalı sigorta şirketlerimiz üzerinden 25 milyon liraya kadar güvence sağlıyoruz. Böylece gurbetçilerimiz, limitin üstünde bir zarar durumunda mağduriyet yaşamadan sigorta güvencesinden faydalanabiliyor” ifadelerini kullandı.

“Sınırda sigortaya göre yüzde 50’den fazla fiyat avantajı sunuyoruz”

Gurbetçilerin yola çıkmadan önce, mutlaka kendi ülkelerindeki sigorta şirketleriyle görüşmeleri ve Türkiye'nin poliçelerine dahil olup olmadığını teyit etmeleri gerektiğinin altını çizen Abdulcelil Alkış, “Vatandaşlarımızın sigortalarına eğer Türkiye dahil değilse, ekletmelerinde fayda var. Ancak, tüm bu kontroller yapılmasına rağmen, çözümsüz kalındığında biz gurbetçilerimizin her zaman yanındayız. Online sigorta hizmetimizle gurbetçi yola çıkmadan önce 1, 3, 6 ve 12 aylık seçeneklerle zorunlu trafik sigortası düzenliyor ve hızlıca ulaştırıyoruz” şeklinde konuşarak sözlerini şöyle sonlandırdı: 

“Sınır kapısında yapılan sigortalara göre yüzde 50’den fazla fiyat avantajı sunuyoruz. Bu sayede, hem sınırda beklemeden sigorta ihtiyaçlarını karşılıyoruz hem de zaman ve maliyetten tasarruf etmelerini sağlıyoruz. Öte yandan olası kazalarda 7/24 destek oluyor ve ücretsiz yol yardımı çekici hizmeti sunuyoruz. 30 yıllık tecrübemizle gurbetçilerin yolculuklarını güvenli ve huzurlu hale getirmek için kusursuz bir deneyim oluşturuyoruz. Yaptığımız girişimler sayesinde geçen sene Türkiye’de ilk olarak yabancı plakalara kasko yapmaya başladık. Bu yıl ise ihtiyari mali mesuliyet (IMM) sigortası yapıyoruz.”

  Hibya Haber Ajansı