Elitaş ve Büyükkılıç yeni havalimanı terminalini İnceledi

AK Parti Genel Başkan Vekili Mustafa Elitaş ve Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Memduh Büyükkılıç, 8 milyon yolcuya hizmet verecek Kayseri Havalimanı Yeni Terminal Binası'nda incelemelerde bulundu.

 Elitaş ve Büyükkılıç yeni havalimanı terminalini İnceledi

Kayseri Havalimanı Yeni Terminal Binası’ndaki incelemeleri esnasında açıklamalarda bulunan AK Parti Genel Başkan Vekili Mustafa Elitaş, projede Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Memduh Büyükkılıç’a ve tüm emeği geçenlere teşekkür etti. 

Elitaş, havalimanı ile ilgili hatıralarını ve süreci ifade ettiği konuşmasında “Kayseri’miz gerçekten özelliği olan bir vilayet. Bütün katkı sağlayan, emek veren valilerimiz olsun, buradaki hava meydanının komutanları olsun, askeri mekânlar olsun. Biz buranın haftada bir uçak kalktığı dönemi, şu yandaki binanın nasıl yapıldığını, Kayseri Sanayi Odası’nın, Organize Sanayi Bölgesi’nin haftada iki uçak çıkarılması için ‘boş koltukları biz ödüyoruz’ diyerek bir fedakârlıkta bulunmasını ama bugün bu noktaya geldiğimizde arazinin teslim alınması, büyütülmesi konusunda çok büyük gayretlerin olduğu, en sonunda da Genelkurmay Başkanımız daha sonra Milli Savunma Bakanımız, şimdi de Kayseri Milletvekilimiz Hulusi Akar Bey’in Genel Kurmay Başkanlığı döneminde bu arazinin alınmasına yaptığı büyük katkı, hem Sayın Büyükkılıç’ın hem dönemin Belediye Başkanı Özhaseki’nin, onların da planlama konusunda büyük ortaya çıkardığı gayretler, milletvekili arkadaşlarımızın yaptığı birliktelik, valimiz” diyerek birlik ve dayanışma olduğu sürece başarılamayacak bir şey olmadığını dile getirdi.

Elitaş, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatlarının da çok önemli olduğunu ifade ettiği çalışmalarda, söz konusu Kayseri Havalimanı Yeni Terminal Binası’nın yapımında Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanı İbrahim Şenel’in ne zaman aranılsa eksiklerin yerine getirilmesi noktasında destekleri olduğunu dile getirerek, Şenel ile birlikte emeği geçen herkese teşekkür etti. 

Öte yandan, 400 milyon Euro civarındaki maliyeti olan 100 kilometrelik otoyol projesi üzerinde yapılan istişareleri de paylaşan Elitaş, otoyolun tamamlanana kadar Boğaz Köprüsü'nden Kırşehir girişine kadar olan kısmın 3 şeritli hale getirilmesinin planlandığını açıkladı.

Havalimanı Teknik Koordinatörü Fatih Yıldırım ise Büyükkılıç'ın katkılarıyla projenin revize edilerek genişletildiğini ve terminalin büyütüldüğünü ifade etti. Başkan Büyükkılıç'ın çabalarıyla otopark eklenen projenin, 90 bin metrekare inşaat alanına ulaştığını belirten Yıldırım, günlük ortalama 400 uçağa hizmet verebilecek kapasitede olduğunu açıkladı.

Çalışmalarda sona gelinen Kayseri Havalimanı Yeni Terminal Binası’nı gezen Elitaş ve Büyükkılıç, yeni terminal binasının şehre yakışacağını ve büyük bir yolcu potansiyeline hizmet edeceğini ifade ederek, şimdiden hayırlı olması temennisinde bulundu. 

  Hibya Haber Ajansı