Boeing eski kalite kontrol çalışanı Paredes: Parçalar kusurlara rağmen kullanıldı

Stockholm, 9 Mayıs (Hibya) – Boeing eski kalite kontrol çalışanı Santiago Paredes, Amerikan Spirit Aerosystems tarafından üretilen uçak parçalarının büyük kusurlara rağmen kullanıldığını iddia etti.

Boeing eski kalite kontrol çalışanı Paredes: Parçalar kusurlara rağmen kullanıldı

Paredes, İngiliz Ulusal Radyosu BBC'ye verdiği bir röportajda kusurlar bulunmasına rağmen parçaların montaj için alındığını kendisinin de, kapsamlı kalite kontrolü ile üretimi yavaşlatmakla suçlandığını söyledi.

Paredes, şirketin bazı hissedarları tarafından şirkete karşı açılan bir davanın tanıkları arasında yer alıyor. Şirket, kalite kontrolündeki kusurları kasıtlı olarak örtbas etmekle suçlanıyor. Spirit Aerosystems ise davada ileri sürülen iddiaları reddediyor.

Paredes, görev yaptığı süre boyunca Boeing'e sevk edilmek üzere hazırlanan parçalarda genellikle küçük ve büyük olmak üzere 50 ila 200 arasında kusur bulduğunu ileri sürdü. Paredes, endişelerini dile getirdiğinde üretimi yavaşlatmakla suçlandığını iddia etti ve kalite kontrolde çok titiz davranmaması için kendisine baskı yapıldığını savundu.

Boeing 737 Max uçak gövdeleri ve 787 Dreamliner parçaları Spirit Aerosystems'in ABD'nin Kansas ve Wichita kentlerindeki fabrikalarında üretiliyor. Her iki model de yakın zamanda kazalara yol açan kusurlar nedeniyle soruşturuldu.

BBC haberinde, Paredes tarafından ileri sürülen iddiaların iletildiği Boeing'in bu konuda bir açıklama yapmadığı da belirtildi.

 

  Hibya Haber Ajansı