ACCA’den kurumlarda değer yaratan “Finans için Sürdürülebilirlik Sertifikası”

Dünyanın en ileri düşünen küresel muhasebe ve finans meslek kuruluşu ACCA (the Association of Chartered Certified Accountants) iş dünyasında değişim ve dönüşümün ışık hızında yaşandığı günümüzde muhasebe ve finans profesyonellerine yeni sertifika programları ile destek oluyor.

Dünyanın en ileri düşünen küresel muhasebe ve finans meslek kuruluşu ACCA (the Association of Chartered Certified Accountants) iş dünyasında değişim ve dönüşümün ışık hızında yaşandığı günümüzde muhasebe ve finans profesyonellerine yeni sertifika programları ile destek oluyor.

Tüm muhasebe ve finans profesyonellerinin kurumları için değer yaratabilmeleri ve sürdürülebilir iş teknikleri geliştirmelerini sağlamak üzere hayata geçirilen “Finans için Sürdürülebilirlik Sertifikası” programına katılanlar çeşitli eğitim ve aşamaları tamamladıktan sonra sertifika almaya hak kazanıyor.

 

Londra’da 1904 yılında kurulan küresel muhasebe ve finans meslek kuruluşu ACCA, tüm muhasebe ve finans profesyonellerinin kurumları için değer yaratabilmeleri ve sürdürülebilir iş teknikleri geliştirmelerini sağlamak üzere Finans için Sürdürülebilirlik Sertifikası’nı hayata geçirdi.

 

Geleceğin muhasebe ve finans profesyonelleri için hiç olmadığı kadar çok ve çeşitli organizasyonların merkezinde daha kritik pozisyonlarda çalışma imkanı sunduğunu belirten ACCA’in Türkiye, Azerbaycan, Gürcistan ve Afganistan Bölge Başkanı Filiz Demiröz, “Değişim ve dönüşümün ışık hızında gerçekleştiği 2020’li yıllarda muhasebe ve finans profesyonelleri kariyerleri ve kurumlarının sürdürülebilirliği için en güncel mesleki bilgi ve beceriler ile kendilerini donatıp geleceğe her zamankinden daha fazla hazır olmalıdırlar” dedi.

Muhasebe ve finans profesyonellerinin sürdürülebilirlik alanındaki kritik rollerine de değinen Demiröz, şunları söyledi: “Sağlam, karşılaştırılabilir ve geniş raporlama mekanizmaları oluşturmada öncülük etmiş,  finansal olmayan bilgileri ölçmek, izlemek ve raporlamak için bir dizi faydalı çerçeveye de sahip olan muhasebe ve finans departmanları günümüzde şirketlerinin sürdürülebilirliğe dair gerekli olan bilgiyi ve iç görüleri sağlamada büyük öneme sahiptir.”

 

İşletmeleri Sürdürülebilir Kılan Sertifika

ACCA “Finans için Sürdürülebilirlik Sertifikası” muhasebe ve finans profesyonellerinin, sürdürülebilirlik ve sürdürülebilirliğin organizasyonlar üzerindeki etkisini, kendilerine düşen görevleri daha iyi anlayabilmeleri, bu konu hakkında mesleki bilgi ve becerilerini geliştirmeleri ve sürdürülebilir işletmelerin oluşturulmasına katkıda bulunmaları için geliştirildi.

Eğitim dili İngilizce olan sertifika programı; “Muhasebe ve finans profesyonelleri için sürdürülebilirliğe giriş; Muhasebe ve finans profesyonelleri için iklim riski ve raporlaması; BM Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları ve muhasebe ve finans profesyonellerine olan etkisi; Muhasebe ve finans profesyonelleri için çevresel, sosyal ve yönetişim ÇSY(ESG) konuları, metrikleri ve performansı; Muhasebe ve finans profesyonelleri için sürdürülebilirlik analitiği” olmak üzere 5 modülden oluşuyor.

 

Tamamı online 16 saatlik eğitimden oluşan programa kayıt yaptıranlar altı ay boyunca tüm derslere erişim sağlayabiliyor. Program sonunda yapılan testte başarılı olanlar sertifika almaya hak kazanıyor.

Sertifikaya aşağıdaki linkten erişilebilir:

https://learning.accaglobal.com/ilp/pages/description.jsf?menuId=1104#/users/@self/catalogues/1700/courses/165634/description

ACCA Hakkında

ACCA (Fermanlı Ruhsatlı Muhasebeciler Birliği) muhasebe meslek mensupları için küresel bir kuruluştur. ACCA bugün 178 ülkeden 233 bin üye ve 536 bin adaydan oluşan, en yüksek mesleki ve etik değerleri savunan küresel bir topluluktur. Muhasebenin, kamu ve özel sektörü destekleyen, toplumun temel taşlarından biri olduğuna inanan ACCA, muhasebe mesleğinin küresel olarak güçlendirilip geliştirilmesi ve böylelikle toplumlara ve bireylere fayda sağlaması için çalışmaktadır.

ACCA, kurulduğu 1904 yılından itibaren, kamu yararı için bir güç olmayı kurumsal bir amacı haline getirmiştir. Kâr amacı gütmeyen bir kuruluş olan ACCA, edindiği tüm kazanımları üyelerine değer sağlamak ve muhasebe mesleğini sonraki nesiller için geliştirmek için yatırıma dönüştürerek muhasebe mesleğinin küresel ve sürdürülebilir şekilde inşa edilmesine katkıda bulunur.

ACCA Ruhsatı, tüm dünyada herkese muhasebe, finans ve yönetim alanlarında uluslararası geçerli, prestijli bir kariyere sahip olma fırsatını sunmaktadır. ACCA, dünya çapındaki araştırmaları ile de muhasebe alanına dair bugünün sorularına cevap verirken, yarının dünyasına da hazırlayarak muhasebe mesleğine yön vermektedir. ACCA’nın hizmetleri, ruhsatlandırma süreci, sertifika programları, üyelik gibi konularda daha fazla bilgiye www.accaglobal.com adresinden ulaşabilirsiniz.


Hibya Haber Ajansı

Okunma